Reklam
DOLAR: 20.8 TL
EURO: 22.2 TL

ÇAN TKİ ARICILIK SERTFİKA VE ARIKOVANI TESLİM TÖRENİ.

12 Nisan 2023
157 kez görüntülendi

ÇAN TKİ ARICILIK SERTFİKA VE ARIKOVANI TESLİM TÖRENİ.
Reklam

ÇAN TKİ ARICILIK SERTFİKA VE ARIKOVANI TESLİM TÖRENİ.

TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan, Çan Linyitleri İşletmesi Müdürlüğünde toplamda 5 köyü kapsayan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projemiz “Yöre Köyleri Arıcılık Faaliyetleri ve Organik Lavanta Balı Üretimi Destekleme Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında bölgeye ziyarette bulundu. Daha önce arıcılık konusunda eğitim verilen yöre halkı ve muhtarlarla tören ve ardından iftar yemeğinde buluştu. Törende Çan Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile eğitim verilen ve sertifika almaya hak kazanan köy sakinlerine sertifikaları takdim edildi. Aynı zamanda Arıkovanı dağıtımı da yapılarak projenin materyal teslim aşaması tamamlanmış oldu.

Çan’da aynı bölgede daha önce üretimini tamamlamış eski maden sahalarını yeşillendirme projesine imza atan TKİ Genel Müdürü konuşmasında, “Paris İklim Anlaşması sonrasında karbon ayak izinin azaltılmasına yönelik projeler geliştirdik. Kurum olarak her zaman çevreyi koruma bilinciyle “önce insan” diyerek, kaynaklarımızı en doğru ve verimli şekilde kullanarak madencilik yapmayı ilke edindik” sözlerine yer verdi.

MADENLERİMİZ DE BİZE EMANET ÇEVREMİZ DE!

TKİ olarak yapılan rehabilitasyon çalışmalarıyla ilgili “Nitekim, dekapaj ve üretim faaliyetleri nedeniyle bozulan doğal yapının korunması için arazi iyileştirme ve yeniden düzenleme çalışmaları yaptık. Bu anlayışla 11 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Madenlerimiz de bize emanet, çevremiz de! Bu bizim gelecek nesillere olan gönül borcumuzdur” ifadelerinde bulundu.

ÜRETİMİ TAMAMLANAN MADEN SAHALARINDAKİ 300 DEKAR ALANA TOPLAM 800 BİN ADET LAVANTA DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dr. Erdoğan, “Çan İşletmemizde de üretimi tamamlanan maden sahalarındaki 300 dekar alana toplam 800 bin adet lavanta fidesi dikimi gerçekleştirdik. Böylece, ülkemizde ihtiyacı yüksek oranda ithalat yoluyla karşılanan ve piyasa değeri yüksek olan tıbbi-aromatik lavanta süs bitkisi ve ürünleri üreterek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedefledik” şeklinde projenin nihai hedefleriyle ilgili bilgiler de verdi. Programa TKİ  Genel Müdürü  DR. Hasan Hüseyin Erdoğan (Çan Linyit İşletme Müdürü Fatih Sarıca, Çan ilçe Tarım ve Orman Müdürü Belma Türe ,ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Prof. Dr Harun Baytekin ve Arıcılık sertifika  hak eden üreticiler katıldı.

Tören sonrasında katılımcılar ve aileleri ile birlikte iftar yemeği programı gerçekleştirildi.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık