Reklam
DOLAR: 16.1 TL
EURO: 17.2 TL

 DİNİ BAYRAMLARIMIZ

1 Mayıs 2022
64 kez görüntülendi

 DİNİ BAYRAMLARIMIZ
WhatsAppImage2021-10-30at10.38.37.jpg

 DİNİ BAYRAMLARIMIZ

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) Medine’ye hicret ettiğinde Medinelilerin iki bayramı olduğunu görmüştü. O günlerde oyunlar oynuyorlar, şenlikler yapıyorlardı. Bunu gören Peygamberimiz (s.a.v) şöyle buyurdu: “ Allah iki bayrama bedel daha hayırlılarını; Ramazan Bayramı ve Kurban bayramı günlerini tahsis etmiştir.” (Tecrid, 3, 157)

Böylece Asr-ı saâdetten beri bütün islâm dünyasında bir yılda iki dini bayram kutlana gelmiştir.                                 RAMAZAN BAYRAMI

Ramazan Bayramı, bir ay oruç tuttuktan sonra yaptığımız bir bayramdır. Bu bayram; teravihiyle,  sahuriyle, iftariyle, mukabeleleriyle ve diğer özellikleriyle gönüllerimizi coşturan, ruhlarımızı aydınlatan mübarek Ramazan ayının sonunda Rabbimizin biz kullarına bir ikramıdır.

Bugün Ramazan bayramı, bayramın neşe mutluluğunu hep birlikte yaşayalım. Yüce Rabbimizin bizlere bir müjde ve mükâfat olarak sunmuş olduğu bayramlarda, bizi dünyaya getiren anne-babamızı hayatın çilesini birlikte omuzladığımız eşlerimizi sevindirelim. Evlerin canlı bayramları olan çocuklarımızı bayramın coşkusuyla mutlaka tanıştıralım. Aile büyüklerimize, akrabalarımıza, komşularımıza, arkadaş ve dostlarımıza sevgi ve muhabbetlerimizi ifade edelim. Yaralı gönülleri, bîtap düşmüş yürekleri onaralım. Yetimlerin, gariplerin, yaşlıların, mahkumların ve kimsesizlerin  bayramlarını kutlayıp, gönüllerini alalım. Hastane köşelerinde şifa bekleyenlerin gönüllerini alalım. Bayram yapamayanlara bayram yaptıralım. Aramızdaki küskünlüklere son verelim. Şunu asla unutmayalım; Bayramın sevincini, neşesini, dua, dua, tekbir ve selâmlarla önce kendi içimizde duymalı sonra da bayrama acıyla, gözyaşıyla ulaşabilmiş kardeşlerimize bunu en kalbi ve samimi duygularımızla hissettirelim.

Öksüzler, yoksul çocuklar, fakir ve garip insanlar unutulmamalı, bunlara yardımda bulunarak gönüllerini şenlendirmeliyiz.

Her zaman olduğu gibi bayram günlerinde geçmişlerimizi de unutmamalıyız. Kabristanlığa gidip O’nları ziyaret edip, dua ve Fatihalar yollayarak, böyle mübarek günlerde onların da ruhlarını  şenlendirmeliyiz.

Bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi, mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki  acılara teselliler sunsun.    Rabbım tüm dünya insanlığını korusun.

 

   BAYRAMINIZ MUBAREK OLSUN.         

 

     H. İbrahim EREN

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık