Reklam
DOLAR: 18.4 TL
EURO: 18.0 TL

ÇAN BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE 8 MART’TA KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK TEKSTİL ATOLYESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

9 Mart 2022
168 kez görüntülendi

ÇAN BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE 8 MART’TA KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK TEKSTİL ATOLYESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Reklam

ÇAN BELEDİYESİ ÖNCÜLÜĞÜNDE 8 MART’TA KADIN İSTİHDAMINA YÖNELİK TEKSTİL ATOLYESİ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Çan ilçesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde kadın istihdamına yönelik görkemli bir açılışına ev sahipliği yaptı.
Sosyal belediyecilik ilkesini benimseyen Çan Belediyesi, “üreten kadın” “üreten Çan” anlayışıyla daha önce kurduğu tekstil atölyesine ek, Mosa Tekstil işbirliğiyle kurulan Tekstil Atölyesinin açılışını gerçekleştirdi.
Açılış Çan halkı tarafından da ilgi ile karşılandı. Ayrıca Açılışa CHP Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, 24. Dönem CHP Çanakkale Milletvekili ve Çan Belediyesi eski Başkanı Ali Sarıbaş, Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, siyasi parti temsilcileri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, çok sayıda STK temsilcisi ve kurum müdürü, Kale Grubu temsilcileri, ilçede ikamet eden Gaziler, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Mosa Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Çamdeviren’in yaptığı konuşmadan sonra açılış konuşmasını gerçekleştiren Çan Belediye Başkanı Bülent ÖZ;
“Birçok aileye ekonomik katkı ve iş imkanı sunacak tekstil atölyesini şehrimize kazandırmak hayali ile yola çıktık ve bunu hayata geçirdik. Çan Belediyesi’nin öncülüğünde gerçekleştirdiğimiz bu açılış ile kadın elinin üretime katkısı “Üreten Çan” projemizin devamı niteliğindedir.
Tüm girişimlerimiz neticesinde bugün gelinen nokta ile dış ve iç piyasaya üretim sunan, birçok kadına iş imkanı yaratan ve aile ekonomisine destek veren bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşıyoruz. Hayallerimize ulaşmamızda ve şehrimize kazandırdığımız bu anlamlı üretim atölyesinde işbirliği yaptığımız ve yatırım yapan Mosa Tekstil’e teşekkür ediyoruz.” Dedi.
Başkan Bülent ÖZ, açılışın ayrıca 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününde gerçekleştirmelerinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdiği konuşmasının tamamında şunları ifade etti:
Çan Belediyemiz öncülüğünde Mosa Tekstil işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz Tekstil Atölyesinin açılışına hoşgeldiniz, sefalar getirdiniz.
Emekleri, sevgi dolu yürekleri ve fedakarlıklarıyla dünyamızı güzelleştiren, Çan’ımızı ve Çanakkale’mizi, Ülkemizi ve dünyamızı daha yaşanabilir hale getiren, insanlığın umudunu yeşerten değerli Kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.
Çan Belediyesi olarak, bugün kadın emeği ve istihdamını büyütmekten gurur duyuyoruz. Daha önce açmış olduğumuz tekstil atölyemize ek olarak bugün burada yeni tekstil atölyesini hizmete sokuyoruz. Canımızın en özgesi kadınlarımıza ve Çan’ımıza hayırlı, uğurlu olsun.
Değerli Katılımcılar,
Çan Belediyemizin öncülüğünde, İstanbul Belediyesi Yerel Yönetimler Koordinatörlüğü’nün katkılarıyla, Mosa Tekstil işbirliğinde, tam da 8 Mart’ta, yapılabilecek en güzel şeylerden birini yapıyoruz. Bugün kadınlarımıza istihdam sağlıyoruz.
Çünkü kadın istihdamı demek, üretmek demektir, kadının kendi ayakları üzerinde durabilmesi demektir, kadını özgürleştirmek demektir.
Belediyemiz bünyesinde İlçe Halk Eğitim Merkezinde kurs alarak yetişen, Kooperatifimizin tekstil atölyesinde deneyim kazanan kadınlarımız, tahsis ettiğimiz bu yerde üretecek ve kazanacaklar.
Bugün itibariyle 30 kadın istihdamı sağlayan bu atölyenin kısa zamanda 60 kadınımıza ulaşacak olmasından sevinç duyuyoruz. Çan’da 1957 yılında bir kürek ve bir malayla başlayan ve bugün Türkiye’nin gururu ve dünyanın iftiharı olan Çan Seramik fabrikalarının diyarında, kimbilir belki yakında tekstilin de parlayan yıldızına birlikte şahit oluruz.
Destek veren, inanan, yatırım yapan Mosa Tekstil yetkilileri Sayın Ali Şen, Sayın Fatoş Çamdeviren ve Sayın Mustafa Kağıtçı’ya hepinizin huzurunda Çanlı hemşerilerimizin, kadınlarımızın ve belediyemizin içten teşekkürlerini sunuyorum. Sağolsunlar, varolsunlar.
Değerli Misafirlerimiz,
3 yıl önce hayalini kurduğumuz, yaklaşık 1.5 yıl önce bir tekstil atölyesi açmak istiyorduk. Bize omuz verecek kadınlar aradık. Sonra pandemide zor günler yaşadık. Kadınlarımız belediye olarak tahsis ettiğimiz bir göz odada güzel yarınlara duydukları umutla çalıştılar. Sadece 5 makinamız vardı. Kadınlarımıza parça başına cüzi bir ücret ödüyebiliyorduk. Sonra tulumlar ürettik, bez çantalar ürettik. Gelinlik kılıfları imalat ettik. Zorluklarla makine sayımızı 12’ye çıkardık. İstanbul’dan bir firmayla çalışıp fason üretimlere başladık. Ve nihayet yollarımız Ali Bey, Mustafa Bey ve Fatoş hanımla kesişti. Bugün bir dönüm noktasıdır. Ben bu süreçte emek veren kadınlarımıza da candan teşekkürlerimi sunuyorum.
Değerli Kadınlarımız
Sevgili Misafirlerimiz,
Çan Belediyesi, Çanlı bir tek kadın bile şiddete uğramasın diye her sene yürüyüşler düzenleyen, ses getiren eylemler yapan, kültürle sanatla “kadına şiddete hayır” diyen belediyedir.
Çan Belediyesi, Çanlı kadınlar üretebilsin, çalışabilsin diye, Çan Üretim ve İşletme kooperatifi kuran belediyedir. Tekstil atölyesi açan belediyedir. % 25’i kadın çalışanlardan oluşan belediyedir. Salçan markasının ardında kadın üreticilerini alan bir belediyedir.
Çan Belediyesi, Çanlı kadınlar ürettiklerini satabilsin diye, şehir meydanında satış alanı sağlayan, üretimleri kapı kapı satmak için bucak bucak gezen belediyedir.
Çan Belediyesi, Çanlı kadınlar mağdur olmasın diye çalışır. Boşanmış ya da boşama arifesinde olan nerede bir kadın varsa arayıp bulan, aile danışmanımızla psikologumuzla danışmanlık ve tedavi hizmetleri veren belediyedir.
Çan Belediyesi, kadınlarımız daha da eğitimli ve donanımlı olsun diye, onlar için workshoplar, eğitimler, meslek edindirme kursları düzenleyen belediyedir.
Çünkü biz, bir sözü ve o sözü söyleyeni kendimize rehber ediniriz. Söz şudur, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.” Ve o sözü söyleyen rehberimiz de Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Yani özetle. Çan Belediyesi, kadın gibi duyarlı, kadın gibi şefkatli, kadın gibi öğretendir. Kadın gibi üreten ve sözün özü ilhamını kadından alan bir belediyedir. Çünkü, bir Kızılderili atasözünün dediği gibi “Kadınların ezelden beri bildiği kainatın değerlerini erkekler de anlamaya başladıkları zaman, dünya daha iyi bir yer olacaktır.”
Saygıdeğer Konuklar,
Sözlerimi burada sonlandırırken şunu ifade etmek istiyorum. Kadın, baştan sona nitelik ve inceliktir. İnsan yetiştiren onlardır. Doğuran, doyuran, değerlendiren, iki yakamızı bir araya getiren onlardır. Peygamberimizin ifadesiyle, Cenneti ayaklarının altında olanlar onlardandır. Atatürk’ün ifadesiyle “Dünyada her şey kadının eseridir.”
Ve bu ülkenin insanları olarak kadınlara borcumuz vardır. Kurtuluş Savaşı mücadelemizde kağnılarla cephane taşıyan Şerife bacılara, silah kuşanıp düşmana karşı direnen Erzurumlu Kara Fatmalara – Nezahat Onbaşılar -Tayyar Rahmiyelere, bir konuşması ile binlerce kişiye devrimci ruhu aşılayan Halide Edip Adıvarlara borcumuz vardır. Refet Angınlar’a, Sabiha Gökçenler’e, Keriman Halisler’e borcumuz vardır.
Afife Jaleler’e, Muazzez İlmiye Çığlar’a, Bahriye Üçok’lara, Türkan Saylanlar’a borcumuz vardır. “Bugün Çan Belediyesi ne yaptı?” derseniz şunu söylemek isterim. Ödenmekle bitmeyen bir borcun bir parçasını ödemeye çalıştı. Kadınlarımıza bir borç ödeyebildiysek ne mutlu bizlere.
Yeryüzüne, güzelliği kadınlar ve çocuklar getirecek diyor, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, katılımlarınıza şükranlarımı sunuyor, atölyemizin kadınlarımıza ve Çan’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık