Reklam
DOLAR: 6.06 TL
EURO: 6.75 TL

Çan’da  Hal Yeri Deveciler  Konağında Havut Hayrı Yapıldı

26 Kasım 2018
347 kez görüntülendi

Çan’da  Hal Yeri Deveciler  Konağında Havut Hayrı Yapıldı

Çan’da  Hal Yeri Deveciler  Konağında Havut Hayrı Yapıldı

Yaklaşan deve güreşleri sezonu öncesinde, deve tutkunlarının develerine havut giydirme hayırları yapılmaya başlandı.

Çan’da geleneksel havut giydirme hayrı etkinliği 25 Kasım  Pazar günü gerçekleştirdi.

İlçenin  hal yeri deveciler konağı önünde bu sene Çan Belediyesinin ve komite başkanı Mustafa Katrancı  tarafından   düzenlenen etkinliğe Çan’lı  devecilerin yanı sıra  Yenice ve Kalkım ve Biga’dan misafir katılırken, develer boy gösterdi Deveciler Konağında saat.12.00 mevlit şerif okutuldu ve 2000 Kişilik pilav, ayran ikramı yapıldı. Çan şehir caddelerinde renkli kostümler ile kortej yürüyüşü yapıldı. Ardından panayır yerine 15 çift eşleşen  deve gösteri güreşi yaptı.

El yapımı süslemeli kıyafetlerle donatılan renkli develer, önümüzdeki deve güreşi sezonunda yapılacak olan çok sayıda güreşte rakipleriyle güreşecekleri öğrenildi..

Deve havut hayrına Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, Çan Ak Parti İlçe Başkanı Murat Okan, Belediye Başkan adayı Bülent Öz, İl genel meclis üyeleri Ünsal Dirlik, Halil İbrahim Demir, Çan Belediyesi Meclis Üyeleri, sivil toplum oda başkanları ,çok sayıda deve güreş sever ve deve sahipleri katıldı.

Çan Belediye başkanı Abdurrahman Kuzu 24 Şubat tarihinde az kaldı güreş sezonunun yaklaştığını ifade ederek, bu sene güreşler ücretsiz müjdesini verdi.

“Deveciler ise her sene yaptığı havut  hayrını hal yerinde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Sezona iyi hazırlandık. Deve güreşi sezonumuzu açmak için hep beraber burada toplandık. Pilav ve ayran ikramı oldu.. Yaklaşan deve güreşi sezonu öncesinde tüm deveci arkadaşlarımı Allah kaza belalardan korusun” dedi. Çan Belediye Başkanı Abdurrahman  Kuzu beye deve güreş geleneğimizin yaşatılması için verdiği katkı ve desteğe teşekkür ediyoruz dediler.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık