Reklam
DOLAR: 7.90 TL
EURO: 9.28 TL

23 Eylül Çan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü Atatürk büstüne çelenk sunma programıyla başladı.

23 Eylül 2020
125 kez görüntülendi

23 Eylül Çan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü Atatürk büstüne çelenk sunma programıyla başladı.

23 Eylül Çan’ın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 98. Yıldönümü Atatürk büstüne çelenk sunma programıyla başladı.

Çelenk koyma programında konuşma gerçekleştiren Çan Belediye Başkan Bülent ÖZ şunları ifade etti:

“Çan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümü nedeniyle sizleri sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Unutulmamalı ki; 23 Eylül, sadece düşmanın kovulması değildir. Ötesinde anlamlar taşıyan bir tarihtir. Alabildiğine cesaret, unutulmaz bir kahramanlıktır. Atalarımızın mücadelesini, can vererek elde edilen özgürlüğümüzü anlatır. “Bu topraklarda hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım.” dizelerinin gerekçesidir.

23 Eylül, sadece Çan’ın ve ülkemizin kurtuluşuna değil, Cumhuriyetimize de giden bir kurtuluştur.

İnsanlar özgür, hür ve bağımsız yaşamalıdır.

Atatürk’ün ifadesiyle bağımsızlık, uğruna ölmesini bilen toplumların hakkıdır.

23 Eylül de Çanlıların bağımsızlığını hak ettiği tarihtir.

98 yıldır, bu topraklarda rahat nefes alıyorsak, bu topraklarda rahat yürüyebiliyorsak, Şehit Hamdibeylerin, Osman Çaneri’lerin ve Çanlı kahramanların sayesindedir. Ruhları şad olsun. Şehitlerimiz, gazilerimiz ve kahramanlarımız ebedi alemde huzur içinde uyusun.

Atatürk’ün bir sözünde ifade ettiği gibi; “Hürriyet olmayan bir memlekette, ölüm ve çöküş vardır. Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hürriyettir.” Kanla, canla, çileyle, yoklukla sınanan Çanlılar, önlerindeki sınavı 98 yıl önce başarıyla geçtiler. Onların torunları, evlatları olan bizler, bu topraklarda onlar sayesinde nefes alıyoruz. Çan’ı düştüğü yerden kaldıranların evlatları, Çan’ı yükseğe çıkarmaya kararlıdır.

Çan, çocuğuyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle her türlü zorluk imtihanını başarıyla geçecek güçtedir. Çünkü, muhtaç olduğu kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Şehit kanları ile sulanan topraklarımıza, esaret zincirlerini kıran atalarımıza vefa borcumuz devam etmektedir. Tutsaklığa son verilen, düşmandan kurtarılan bu toprakları daha da güzelleştirmek için katkı sunmak, taş üstüne taş koymak bir mecburiyettir. 98 yıl önce yaşadığımız bayram gibi, Çan’ı daima bayram yerine çevirmeliyiz. 98 yıl önce, ayrımsız, el elele, hepbirlikte kazananlar gibi birlik ve beraberliğimizi yüceltmeliyiz.

98 yıl önce, bu toprakları, yurdumuz yapmak için toprağa düşenlere layık olmak için, “Yurdumu, milletimi özümüzden çok sevdim” demeye ve bunu tüm benliğimizde hissetmeye devam etmeliyiz.

Yürekleri bağımsızlık ve vatan aşkı ile dolu atalarımızın bizden beklediği işte budur.

İşte o zaman medar-ı iftiharımız, onurumuz, övüncümüz ve sevincimiz olan 23 Eylül daha anlamlı olur.

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık