Reklam
DOLAR: 7.18 TL
EURO: 8.51 TL

Çevreciler Termik Santrali İçin Yaya Köyde Buluştular.

25 Temmuz 2020
196 kez görüntülendi

Çevreciler Termik Santrali İçin Yaya Köyde Buluştular.

Çevreciler Termik Santrali İçin Yaya Köyde Buluştular.

Çan bölgesi Dünya Sağlık ve Çevre Birliği HEAL’in raporlarına göre AB kriterlerine göre yaşanabilecek kirliliğin üzerindedir. Bacadan çıkan 10mm çapında partikül madde (PM) ve zehirli gaz S02’nin yıllık ortalamaları Türkiye’nin sınır değerinin üzerindedir. Buna rağmen ilçeye bir tane daha santral yapılması gündemde. Yaya köylüler domateslerinin, samanlarının siyah olmasından, köydeki derenin çamur akmasından şikayetçi zaten termiklerin çevresindeki doğayı da zamanla küle çevirdiği biliniyor. Linyit kömürüyse  elektrik üreten Çan2 termik santrali (Odaş), çıkan asitli suları da çevreye yaydığı gibi iki senedir filtresiz ve kurallara uymadan çalıştırılıyor.

Dünya genelinde finans kurumları aşamalı bir şekilde 2021 yılında fosil yakıtları finanse etmeyeceklerini açıkladılar. Çünkü tüm insanlığı ve canlıları tehdit eden iklim değişikliğinin en büyük sebebi fosil yakıtlardan çıkan karbon gazları ve bunları nefes aldığımız oksijene çevirecek yeterli ormanların bulunmayışı. Madenlerin, hayvancılığın, tarımın ve yapılaşmanın arttırdığı ormansızlaşma ile çok artan karbon gazları dünya küresinin üzerinde birikti. Biriken gaz bulutu güneş ışınlarının geri yansımasını azalttığı için güneşin ısısı atmosferde yayılıyor. Kürenin ısınmasıyla dünyanın doğal dengesi değişiyor. Deniz suları ısınıyor, kasırgalar ve yangınlar oluşuyor. Dünya kendini soğutmaya çalışıyor çünkü bizim gibi canlı ve yaşıyor. Tüm canlı ve cansız şeylerin oluşturduğu büyük bir canlı, tüm evren gibi. Biz dünyaya nasıl davranırsak sonuçlarını çekiyoruz. Canlılar bir daha gelmemecesine yok oluyor. Evrimdeki çeşitlilik yok olurken bizim de bir parçamız yok oluyor.

Devletler bu konularda kararlar almakta yavaş kalıyorlar. Fakat enerji politikalarının öldüren külü üretmeyecek politikalar olmasına, çalışılmasını istiyoruz. Yeşil enerji istiyoruz. Dünyadaki bütün termiklerin kapatılması için gereken adımların atılmasını bekliyoruz. Türkiye’nin 2027 yılına kadar acil bir enerji ihtiyacı olmadığının açıklanmasına rağmen termiklerin kazandırdığı paraya olan ihtiyacımız neye dayanıyor? Dünya şehirlerinde konfor için harcanan elektrik için termiklerin kurulu olduğu yerdeki insanların acı çekmesi adil değil. Bu acı tüm dünyaya birçok şekilde etki ederek yayılıyor. Tüm dünyadaki ısınmaya kömürlü termik santraller %9 gibi bir etki yaratıyor ve bu küçümsenecek kadar az da değildir. Yeni santral projeleri iptal edilmeli ve insan sağlığını ve acil eylem gerektiren iklim krizi dolayısıyla ölümüne tehdit ettiği için tüm termik santraller kapatılmalıdır. Eylemliliklerimize herkesi davet ediyoruz. Siyah giyinerek, siyah şemsiyeyle termiklerin bacasını tıkamak için…temiz hava solumak için.

24 Temmuz 2020 Çanakkale, Çan, Yaya köy

 

Reklam
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık