Reklam
DOLAR: 32.6 TL
EURO: 34.7 TL

“SÜTE VERİLEN 2 TL ZAMMI YETERLİ BULMUYORUZ.ANA OLMADAN DANA OLMAZ!”

17 Ocak 2024
150 kez görüntülendi

“SÜTE VERİLEN 2 TL ZAMMI YETERLİ BULMUYORUZ.ANA OLMADAN DANA OLMAZ!”
Reklam

“SÜTE VERİLEN 2 TL ZAMMI YETERLİ BULMUYORUZ.ANA OLMADAN DANA OLMAZ!”

Çan Ziraat Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile birlikte yapılan olağan aylık toplantının ardından süt zammına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan açıklamada;

“Hayvancılıkta artan maliyetlere rağmen ulusal süt konseyinin almış olduğu %17.4 zam kararı enflasyonun %60-70 olduğu bu ortamda çiğ süt fiyatını 11,5 TL den 13,5 TL olması üreticilere bir çare olmamıştır. Yem fiyatları çok yükselmiştir. Süt üreticileri büyük bir sıkıntı içerisindedir. #Süt hayvancılık sektörünün lokomotif ürünündür.

2008 yılını unutmamalıyız süt fiyatları dibe vurmuş çok süt ineği kestirilmiştir. Üreticilerin #damızlık süt hayvanlarını kesip sektörden çıkmaya iten sebepleri iyi analiz etmeliyiz. Maliyetleri iyi hesap edip süt fiyatlarını ona göre açıklamalıyız.

Süt fiyatları enflasyonu artırıyor, yemin artışı ne olacak. Bunlar beraber hesap edilmeli üreticilerimizi bu sektörden çıkmamaya karşılığını alır duruma getirmeliyiz. Bugün bizim üreticilerimize verilmeyen paraların çok daha fazlasını yarın ithalata dış ülkelerin üreticilerine vermek zorunda kalırız.

Durulmayan #yem fiyat artışları hem üreticiyi hem de süt sektörünün geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Unutmayalım ki üretici kaybederse, hepimiz kaybederiz. Birlik olmalı, süt üreticilerimize destek olmalı ve bu konudaki farkındalığı arttırmalıyız.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık