Reklam
DOLAR: 32.5 TL
EURO: 34.8 TL

Çan Karakoca Köylü Kadınları Seyircileri Türküleriyle Coşturdu

26 Mayıs 2024
125 kez görüntülendi

Çan Karakoca Köylü Kadınları Seyircileri Türküleriyle Coşturdu
Reklam

Çan Karakoca Köylü Kadınları Seyircileri Türküleriyle Coşturdu
Karakoca Köyü Kadınları’ndan oluşan Karakoca Korosu, Karakoca köy hayrının ardından köy meydanında verdikleri konserle büyük ilgi topladı. Köyden çıkan ve hiç eğitim almamış seslere destek veren Karakocalılar, köy meydanını doldurarak alkışlarla kadınları yalnız bırakmadı.

Karakoca köylü emekli öğretmen Şerife Kurt’un destekleriyle kurulan Karakoca Korosu, Hakan Orhan, Neyzen Muharrem Uçar, Tamburi Yaşar Atalay, Çağrı Babacan ve Mert Çitakoğlu gibi Çanlı sanatçılardan oluşan bir ekip tarafından çalındı. Koronun şefliğini ise Karakoca köylü Ramazan Babacan üstlendi. Programın sunuculuğunu Karakocalı Sadettin Seçtim’in edebiyat öğretmeni kızı Özlem Seçtim Öztürk yaparken, başarılı sunumuyla dikkat çekti.

Kadınlar, köy motifleriyle süslenmiş bindallı kıyafetleriyle sahnede yer aldı. “Şerbetli Yöresi’nden Karyolamın Demiri”, “Kızılcıklar Oldu Mu”, “Zeytin Yağlı Yiyemem” gibi Çanakkale ve Marmara yöresini yansıtan pek çok türkü ile Türk kültürünün pek çok anonim türküsü kadınlar tarafından seslendirildi.

Konser öncesi konuşma yapan Çan Belediye Başkanı Harun Arslan, Karakoca köy kadınlarının her zaman yanlarında olduklarını belirterek, bu köyden çıkan senatörler ve il genel meclis üyeleri için teşekkür etti.

Konserin ardından, Karakoca köyünden öğretici Şerife Kurt, duygularını paylaşarak şöyle dedi: “İlk konserimizde o kadar güzel duygular yaşadık ki yaptığımız iş gücü ama sesiniz büyük oldu. Biz köylü, köyümüz toprağımızdan kopamayız. Her nerede olursak olalım düğünümüze herkes her zaman koşar gelir. Karşınızda, köyümüzün yetiştirdiği Şerife öğretmenim sayesinde öyle biri var ki o olmasaydı biz bugünleri hayal bile edemezdik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde saygıyla eğiliyorum. Bugünümüzde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Belediye Başkanımız Harun Arslan’a, köy muhtarımız Selçuk Aydın’a, köylülerimize, misafirlerimize ve kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, ayaklarınıza sağlık, teşekkür ederim.”

Konser, hatıra fotoğrafları çekimiyle sona erdi. Çan’da bir ilk olarak tarihe geçen bu konser, Karakoca köylü kadınların seyirciler tarafından uzun süre ayakta alkışlanmasıyla unutulmaz bir anıya dönüştü.

 

FOTO – HABER – HÜSEYİN BAŞARAN

 

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık